Medvirkende årsaker til det positive resultatet er blant annet økte inntekter på integreringstilskudd (om lag 4 millioner). Storfjord kommune har i tillegg søkt om og fått innvilget ekstra skjønnsmidler fra Statsforvalteren knyttet til særskilte, uforutsette kostnader i 2024 (2 millioner).
- Det er gledelig at vi har klart å oppnå et så godt resultat for 2024, men det er verdt å merke seg at uten ekstra skjønnsmidler og midlene knyttet til flyktningtjenesten hadde vi levert et negativt resultat, sier kommunedirektør Maria Figenschau. – Vi har for små marginer, og vi er i likhet med andre kommuner nødt til å finne ut hvordan vi skal løse framtidas utfordringer uten å havne tilbake der vi var i årene med underskudd.
Kommunene i Norge er lovpålagt å styre etter finansielle måltall for driftsresultat, disposisjonsfond og netto driftsresultat.
- Selv om vi oppnår måltallet vårt når det kommer til driftsresultat, er det viktig å være klar over at vi fortsatt er på rødt nivå når det kommer til størrelsen på disposisjonsfond og lånegjeld, sier økonomisjef Magne Wilhelmsen. – Enkelt sagt må disposisjonsfondet bli større og lånegjelda mindre.
Disposisjonsfondet bør være minimum 10% av driftsinntektene for at kommunen skal ha en tilstrekkelig økonomisk buffer. Årets resultat medfører at bufferen er på 4,6%. Samtidig har kommunen en gjeldsgrad på 108 % ved utgangen av 2024, noe som bekymringsfullt med tanke på det fortsatt relativt høye rentenivået.
- De ansatte i kommunen har tatt et stort medansvar for å holde kostnadene nede, og hver enkelt ansatt skal ha en stor takk for det bidraget som er gjort i hele organisasjonen for å holde god økonomistyring. Sammen med de folkevalgte fortsetter nå arbeidet fram mot en friskmeldt kommuneøkonomi, avslutter kommunedirektør Maria Figenschau.